И така, с плоскореза в ръце...
Плоскорезът за основна обработка на почвата и извършване на всички работи – ГОЛЯМ – състои се от удължено острие, дръжка и два болта.
Плоскорезът за "нежна" работа и много бързо плевене - МАЛЪК – състои се от късо острие, дръжка и два болта. Инструментите могат да се „настроят” на ръста и маниерите на работа... За това малкия плозкорез има два варианта за закрепване на конзолата към дръжката (слагане на дръжката към конзолата от едната или от другата опорна повърхност). Големия плозкорез има четири варианта за закрепване (два допълнителни – за сметка на третия отвор в конзолата).
Настроеният плозкорез позволява рязко да се намалят физическите натоварвания при дълбока обработка на почвата, разрохкване и загърляне. Ръчният плозкорез изпълнява функциите на почти всички градинарски инструменти без пренастройка. Изпълнението на една или друга функция зависи от това как ще се вземе дръжката в ръцете и именно какъв прийом на работа ще се изпълнява.
Операции и прийоми, изпълнявани с ръчните плоскорези
1. Разрохкване на почвата по хоризонтала на дълбочина до 5 см. Вкарва се острието с плоската страна. Води се (придърпва се) инструмента към себе си или по дължината на лехата или се работи както с коса. Следи се, почвата да не се събира на места, да остава на същото място разрохкана. Така се обработват незасеяните лехи, а също така и междуредията на картофите, доматите, зелето, краставиците...
2. Оформяне на лехи. Придвижвайки се по едно междуредие, от другото - пригребва се земята и отрязаните плевели на създаваната леха. След преминаване по цялата дължина на лехата, се преминава на готовото междуредие и се пригребва земята на лехата от другото междуредие, по което току-що сте ходили. Следи се, краищата на лехите да бъдат праволинейни и паралелни. На влажните места лехите се правят по-високи, действа се с инструмента с прекъсване, рязко и бързо, нахвърляйки земята на лехата. Оптималната й широчина за последваща удобна обработка с плозкореза - 1м.
3. Изравняване на повърхността с раздробяване на бучките земя и формиране на лехи с наклон на юг. Вкарва се острието с плоската страна на 1-2 см. Води се инструмента, като гребло, към себе си и по продължението на лехата плавно или с ускорение. Така бучките земя се разрохкват. Изравнява се повърхността на лехата. Ако винаги тази операция се изпълнява предвижвайки се всеки път по северното междуредие и водейки острието към себе си с ускорение, то благодарейки на преместването на слоя земя към северното междуредие, наклона на лехата на юг се получава от само себе си, което позволява да се отглеждат зеленчуци в по-ранни срокове.
4. Засипване на посеяните семена с почва. След посяването на семената в канавките, нарязани с плозкореза (операция 15) или направените с натиска на специалното приспособление се вкарва острието с плоската страна на дълбочина 2 см и се води по или напряко на канавките. При тези действия малките бучки земя допълнително се разрохкват.
5. Борба с плевелите. При извършването на операциите 1, 3 и 4 плевелите, намиращи се в стадия "нишки", се унищожават на 70-80%. Ако се изпълни една от тези операции 7-10 дена след сеенето, а след това 2-3 пъти с интервал от 7-10 дена, то плевелите почти няма да ги има. Ако сте закъснели с обработката, плевелите се изтръгват с корените при плавно водене на инструмента с вкарване на острието на 1-3 см. Операцията се извършва при нормална влажност на почвата. Ако почвата е пресъхнала, избуялите плевели се подрязват в уязвимата зона с ускорено движение на плозкореза или с работа с метода на косата с вкарване на острието на 1-3 см. Във всеки случай няма необходимост да се събират плевелите от лехите. По-лесно е да се мине с плозкореза след седмица и да се премахнат успелите за се вкоренят.
6. Загърляне. Работи се с плозкореза, както се работи с мотика. За да се загърля на голяма височина, земята се нахвърля към стъблата на растенията с прекъсвания и рязко придръпване.
7. Разрохкване на почвата с унищожаване на плевелите в пристъблените кръгове на плодните дървета, немското и френско грозде, цариградско грозде, малини и други. Работи се както при операциите 1, 3, 5, 6. За да не се повреждат клонките и да се убодете, края на дръжката, този при ръцете се накланя по-близко до земята. С острието се обработва земята на кое да е място, даже от другата страна на стъблото. Понякога е по-удобно да се работи с метода на косата задълбаване на острието.
8. Разрохкване на почвата на ягодовите плантации с отрязване на излишните мустачки. Работи се както при операциите 1, 3, 5, 6. За да се отрежат излишните мустачки, рязко се удря по тях с режещия край на острието, или се работи като с коса. При желание може да се окосят листата на ягодите след събирането на плода и да се прибере окосеното в междуредията.
9. Изрязване на буренак, излишните израстъци на малините. Работи се с инструмента както с коса. Острието се движи по повърхността на земята. При срязване на малините, острието се насочва отгоре, отстрани.
10. Събиране и пренасяне на окосеното. Без да се вкарва острието, събира се окосеното в неголяма купчинка. При висок слой на окосеното, острието се накланя към повърхността на земята под ъгъл до 90ο. При събиране на достатъчна купчинка под нея се подпъхва острието на инструмента от едната страна, обхваща се с ръка от другата страна и се пренася.
11. Чистене на животновъдни помещения от тор. Изстъргва се или се изчегърква тора и сламата от подовете, използвайки някои от прийомите на операция 10 и съд/инструмент за събиране на тора.
12. Дълбока обработка на почвата с нарязване на канавки (улеи, цепнатини). Забива се острието с тесният му връх в лехата, толкова колкото му позволява неговата дължина, и с придръпване с ускорение (така е по-лесно) се води инструмента паралелно на надлъжната ос на лехата. Плозкорезът работи като рало. Правейки една дълбока канавка, редом на нея се прорязва втора, трета... На лехата с ширина от 1 м е достатъчно да се направят 5-6 канавки/цепнатини по цялата й дължина.
13. Дълбока обработка на тежки, глинести почви. Работи се с плозкореза както с кирка или мотика: забива се острието с тесният му връх в земята и се откъртва буца след буца. Със подобни движения се раздробяват буците на място.
14. Раздробяване на големи буци земя. Удря се тънкия край на острието по буцата земя на различни места до получаване на нужната големина. След това се надробява до малки буци, използвайки прийома разрохкване по хоризонтала (операции 1 и 3).
15. Нарязване на канавки за посяване на семена. След изпълняване на операциите 1, 12 или 13, острието, на толкова, на колкото позволява неговата дължина, се забива в почвата и с тесният му край и се нарязват канавки по дължината на лехата, както при операция 12. За да бъдат канавките по-широки, края на дръжката се насочва малко встрани. При нарязването на канавките от само себе си се извършва дълбоко разрохкване, и то в тази зона, където ще се посеят семената. За морковите, лука, чесъна са нужни четири канавки на леха с метрова широчина. За доматите, картофите, зелето – две.
16. Изскубване на отделни мощни плевели с корени без да се навеждаш. Най-добре е, естествено, да не се допускат такива плевели, нали е по-леко и ефективно да се бориш с тях, когато те са още в стадий на „нишки” (гледай операция 5). Но ако така се е случило, - забийте тесния край на острието под бурена и го изтръгнете. Конструкцията на плозкореза позволява да се провежда тази операция толкова точно, че плевелите могат да се изтръгват в непосредствена близост до културните растения. Както и в операция 5, не си заслужава да се навеждаме и да събираме изтръгнатите плевели: ще изсъхнат и изгният на лехата, ще станат храна на дъждовните червеи.
17. Правене на цепнатини при поява на почвена кора. Работи се както при операция 15, но дълбочината на канавките-цепнатини се избира такава, за да не се повредят корените на културните растения. Своевременното провеждане на тази операция подобрява достъпа на въздух към корените и спасява културните растения от задушаване.
18. Бързо разреждане на гъсто посеяни моркови, магданоз, копър... Работи се както при операция 15, но се нарязват недълбоки канавки напряко на редовете на културните растения, отрязвайки излишните. Площта за хранене става по-голяма, а реколтата - по-висока.
19. Разбиване на купчинки тор и разпределението му на равен слой по лехата. Разбиват се купчинките, удряйки по тях със тесния край на острието. Разпределя се тора по лехата, работейки с острието по хоризонтала и с слаб наклон на главната режеща част към повърхността на земята. Изпълнява се работата бързо и по-лесно, отколкото ако се работи с вила.
20. Прехвърляне и събиране на сено. Работейки с острието редувайки едно след друго движения в хоризонтална и вертикална плоскост е удобно да се прехвърля и събира сено.
Мотика, коса, "гребло"...
Вземете за дръжката плозкореза, както се хваща гребло. Поставете острието с плоската страна на земята. Пред вас е лека мотика, коса и „гребло” с един зъб, работещ в хоризонтална плоскост.
При това положение края на главната режеща част спрямо повърхността на земята се изпълняват операции 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11.
Завъртете дръжката в ръцете, така, че острието да се забива в земята с тесния край под ъгъл до 60ο. При това усилието за забиването на острието в земята става по-малко, което позволява по-лесно да се изпълняват операции 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 на уплътнена, сбита почва.
В този и в други случаи може да се използват прийомите и метода на косата, т.е. все едно да „косиш” горния слой от почвата, което значително облекчава работата.
Рало, кирка, мотика, "вила"...
Завъртете дръжката в ръцете, така, че острието да се забива в земята с тесния край под ъгъл до 60-90ο. Пред вас е – ръчно рало, кирка, мотика и "вила" с един зъб, работещи в вертикална плоскост.
При това положение края на главната режеща част спрямо повърхността на земята се изпълняват операции 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20. При това усилието за забиването на острието в земята е минимално, и почвата се обработва на такава дълбочина, колкото позволява дължината на острието. Операция 13 – за особено тежки, глинести почви.
"Лопата"
След изпълнение на операциите 1 и 12 или 13, което се изпълнява няколко пъти по-леко и бързо, вместо ако копаеш с лопата, вие получавате почва, обработена на необходимата дълбочина без да се преобръща почвения пласт, с малкоразтревожен вътрешен свят, което повишава биологичната активност на почвата и реколтата. Тази обработка е пригодна за посяване и садене на почти всички градински култури.
Два съвета
1. Формирайте и разрохквайте лехите на дълбочина 2-3 см веднага след стопяването на снега, независимо от това, какво и кога ще се сее на тях. Това подобрява въздушния режим, оживява дейността на микроорганизмите и червеите, ускорява „съзряването” на почвата. След седмица-две по-долния слой на почвата ще стане „пухкав”. Провеждането на последващо дълбоко разрохкване с плозкореза ще стане съвсем лесно и леко...
2. Есента се запасете с най-плодородната земя, зимата я запазете в мазето, недопускайки пресъхване, а пролетта я разпръснете по цялата градина... Живите, „топлички” микроорганизми бързо ще създадат себеподобни и ще увеличат армията от помощниците на земеделеца.
Играейки...
Преди да се сложи семето в топлата земя, трябва да настроиш себе си в резонанс с Природата, да вървиш заедно с нея, а не срещу нея. Когато векторите на едновременно протичащи явления съвпадат по направление, те се усилват едно друго. Доброто поражда добро. Злото поражда зло. И трябва да се прекрати най-продължителната в новата история на човечеството война с вътрешния свят на почвата. Някои учени сравняват намаляващия плодороден слой на почвата с озоновия. Там ние вредим с фреони, тук – с лопата и плуг. Колкото е по-дебел плодородния и озоновия слой, толкова са по-здрави Човека и Земята.
Вече хиляди виладжии от ленинградската, Волгоградската, Владимировската области, Краснодар, Ставропол, Сибир и други региони на Русия, а също така републиките на бившия СССР пробваха ръчния плозкорез. Притежателите на необикновения инструмент започнаха да усвояват нетрадиционното градинарство.
Един от първите, жител на г. Владимировск В. Ухов, човек, видимо с добре развита интуиция, написа: „Инструмента – ни да премахнеш нещо, ни да добавиш... Обработвам земята играейки, без болки в кръста и мазоли на дланите. Даже не ми се вярва...”
И след година: „На вилния участък се появиха дъждовни червеи, земята стана по-рохкава. Трябва, така да се направи, че инструмента да се произвежда масово...”.
Изучаването на отзивите показа: градинарите се отказаха от мотиките, греблата, вилите, разрохкващи и загърлящи инструменти.. и от лопатите. Някои творчески отидоха по-нататък от изобретателя: използват ръчния плозкорез за всички мислими и немислими градинарски работи – за събиране на кромид лук, картофите, даже за замесване на строителни разтвори.
Появиха се първите адреси на предприятията, заели се да произвеждат ръчният почвообработващ инструмент серийно. Дай боже...
Новото - добре забравена старо
(Конспект-глава за тези, които започват да четат от края. Написана след 3 години от първото издание на тази работа).
"Правилно ли вие заточвате лопатата?" – прочетох бележка в списание и се удивих... Но заточих по-новому, от предната страна... и, неочаквано за себе си, започнах да копая много по-лесно и значително по-бързо. Този детайл („заточване от другата страна”) и какъв резултат! Беше преди 30 години. Тогава и си изясних, че е полезно да се отнасяш критически към общоприетото...
Както е прието, копаех дълбоко. Бяха и мазоли и „гърба не се подгъваше”. И въпрос: „Правилно ли го правя?” – възникна веднага след това, като прочетох за курганския народен академик Терентий Семьонович Малцев и неговия машинен плозкорез. Писаха: „Енергозагубите са по-малко, отколкото при оране”, „за земята – по-добре”, „производителност – по-голяма”. Ефекта се постигаше от това, че обработваха почвата БЕЗ ПРЕОБРЪЩАНЕ НА ПЛАСТА. На своите шест декара (сметнах) ПРЕОБРЪЩАМ 120 КУБИЧЕСКИ МЕТРА ЗЕМЯ, 200 - 300 ТОНА. Да полудееш! Ето къде на първо място е нужен плозкорез. Ръчен! Като лопата.
Търсенето на РЪЧНИЯ ПЛОЗКОРЕЗ бяха дълги. Изготвих десятки конструкции, започвайки от плуг с „една човешка сила”. Все не е нужното. Озарението дойде след инфаркт, когато ми беше невъзможно да копая земята даже с правилно наточена лопата.
Ръчния плозкорез се изпитваше в село Муромцево повече от 7 години. Конструкцията е призната за изобретение (патент РФ № 2040133 и др.). Местното предприятие, заело се да произвежда новинката, е награждавано с дипломи на Регионалния (г. Владимиров), Всерусийската и Международни изложби в Москва.
Инструмента надмина всички мои очаквания. Измислях, за да заменя лопатата, а се получи универсален инструмент: без пренастройка изпълнява функциите на култиватор, лопата, мотика, гребло, мотика, вила, разрохвачки... и коса. С помощта на плозкореза и необикновената технология подготвям почвата за сеене и посаждане с нарязване на канавки за семената така бързо (и то след инфаркта – да!), че жената не успява да посее морковите и да посади арпаджика. Взема ли се да плевя – с пращене се изскубват плевелите. Пет минути - десетметрова леха.
Общо с плозкореза изпълнявам 20 градинарски работи – от формирането на лехите до отрязване на мустачките на ягодите и разделно премахване на излишните малини. Към 6 декара прибавих 20 декара и 15. Забелязах, че се повиши биологическата активност на почвата, ускори се узряването на реколтата. Възникнаха проблеми с тора – започнах да отглеждам органични торове. Втора реколта, даже след картофи.
По наложените досега разбирания работех с плозкореза възможно най-надълбоко. А неотдавна (пак при четене) намерих следващата подсказка, как (за кой ли път!) да се облекчи труда на земята. В работата на Е.И. Овсински „Новата система на земеделието”, Киев 1899 г., на основата на многочислени опити на различни учени е доказано, че земята ТРЯБВА ДА СЕ ОБРАБОТВА НЕ ПО-ДЪЛБОКО ОТ 2 (ДВА) ИНЧА (инч – равен е на 2,54 см.). Значи и с ръчния плозкорез следва да се обработва земята по същия начин?! Това е работа, с която ще се справи и дете! Цитирам Е.И. Овсински: „... даже 4-5 инчовото оране унищожава мрежата от каналчета и с това затруднява прорастването на корените...”, „...плиткото 2-инчово разораване предизвиква бързо подобрение на почвата на значителна дълбочина...”, „знаменития Крупп със своите снаряди за военно разрушение не е нанесъл толкова вреда на човечеството, колкото е донесла една фабрика за плугове за дълбоко оране...”.
Е.И. Овсински е използвал вместо плуг конен полонник (КОНЕН ПЛОСКОРЕЗ?!!) и е получавал хубави реколти даже в сухите години - 1895, 96, 97, когато на изораните полета влагата е била унищожена напълно.
Задълбочавайки се в страниците на материала, написан преди повече от 100 години, видях, че моя, сега вече 10-летен, опит с работата с РЪЧНИЯ ПЛОЗКОРЕЗ напълно се съгласува с „Новата система на земеделието” от Е.И. Овсински. Характерен пример: под картофите аз обработвах земята възможно по-надълбоко, „на 6-7 инча”. Реколтата се оказваше по-голяма, отколкото на изораните участъци, но не с много. А ето при лика, чесъна, краставиците, ряпата и особено морковите, под които обикновено подготвях почвата набързо, както се получи, „не по-дълбоко от 2-та инча”, - отличаваха се с чувствително увеличение на реколтата. Сега разбиран защо. „Новата система на земеделието” от Е.И. Овсински е на повече от 100 години. Да сведем глава пред мъдростта на отишлите в небитието. На „Новата система на земеделието” корените са още по-дълбоки. Археолозите са определили, че в древното царство Шумер (ХХХ век до н.е.) са получавали пшеница и ечемик 25-30 тона от хектар (Погледни С.Н. Крамер "Историята започва в Шумер”). Сега 5 тона – това е почти рекорд. В какво е секрета на древните шумерски хлебопроизводители?
Колкото по-просто, токова по-гениално: НЕ ИМАЛО ЗА КАКВО да се обработва дълбоко почвата, ето и как се е получавало от само себе си „не по-дълбоко от 2-инча”. И за храна са трябвали само класовете: сламата е оставала на място. А колко от нея при този фантастичен добив е отивала за тор за следващата година?!
Независимо от това, че става дума за зърнови култури, секрета на високите добиви се разпространява върху целия растителен свят. Ръцете да те засърбят да почнеш да градинарстваш по метода на Овсински. „2 инча” за ръчния плозкорез – лека разходка по участъка. Хубаво е да се изпробва „новото” на различни почви, в различни климатически условия.
http://www.zvkedri.com/ploskorez.html