сряда, 20 март 2013 г.

Как да се отопляваме за 5 лева на месец?



Как да се отопляваме за 5 лева на месец?

Как да отопляваме цялото жилище за по-малко от 5 лева на месец? На този въпрос в "Денят започва" отговори инж. Петко Ганчев, представайки изобретение си - инсталация, която произвежда от електричество браунов газ.

Какво представлява уредът с Браунов газ, който си измайсторил?

В уреда има някаква течност, в която се добавя дестилирана вода и чрез електролиза получаваме Браун газ. След това се филтрира, изсушава се и се гори. Това е.
Стандартна водородна клетка с подобрено КПД от порядъка на 70%. Тайната е в активизирането на клетката и в разтвора. Никой не знае какъв е електролита, претака се като бидон с кисело зеле, за да може да се активизира клетката и да даде такива показатели. Дори и да го откраднат това нещо, с тази клетка повече от коефициент 2,5 не могат да направят нищо повече. На практика има двоен ефект – от 1 киловат изразходена мощност за получаването на електролизата се получава един добър коефициент, който е от порядъка на 3 – 3,5 киловата. Корейците предлагат 2200 вата за 600 л газ и полученият коефициент е 3,66. А с този уред коефициентът е 2. Идеята е с по-малко разход на ток да се намалят разходите за отопление.

Къде е „далаверата“?

Това нещо е като климатик и работи с коефициент 3 – 3,5 на 9-10 градуса. Но, когато стане минус 15 градуса, коефициентът му пада на 1,8 – 1,9, т.е., харчиш 1 киловат, отделяш 1,8 – това е от термопомпата. Ако средната цена на тока е две части дневна по 20 ст. и нощна – 13 ст., като ги разделим, се получава средна цена 20 ст. Като ги разделим на този коефициент – цената за киловатчас идва от порядъка на 6 ст. Като топлина този уред отделя 50 киловата за деня, а цената на тока е 2,90 лева. Приложението на технологията само за отопление ли е? Да, за отопление, но може да се използва и за подобряване на горивния процес при камионите. Но, за да се активизира клетката, й трябват най-малко 2 часа, за влезе в режим и да даде такъв параметър. На практика има голям разход на ток и нисък коефициент, т.е. – малък добив на газ. А тук е наблегнато на високия добив.

От какви материали е изработен уредът?

Всичко е неръждавейка. Ако държавата се съгласи да произвежда уреда, и го направи по цени на едро – печели от материалите поне 30%, цената пада под 2 лева за ват – условно казано 1000 вата ще струват 2000 лева. Тази цена се избива максимум за 7-8 до 12 месеца работа. В тази сума влиза цената на съоръжението, плюс изразходвания ток, например около 3 киловата, от някакъв електроуред. Известен си и с други изобретения... Изобретения се казват, когато от „Патентна библиотека“ потвърдят, че от тази технология има добив и не е правена на друго място по света. Всички се хвалят, всички са големи специалисти, но никой не е продавал подобен уред с такива добри показатели. Ако се установи, че не се произвежда друг уред с толкова добри показатели и определен тип конструкция, да речем като тази, хората ще дадат патент и от там нататък всеки ще може да вземе инициативата в свои ръце.

Как ще се случи това?

Купувате си ламарина, давате я да ви я нарежат с лазер, промива се, шлайфате я и сглобявате клетката. След това отивате на заварчик, който точкува местата, за да може да си паснат двете страни и холендера за разглобяване, промивка и чистене. От там нататък разглобявате клетката, заварчика си върши неговата работа, после редите клетките. Уредът има разширителен съд, манометър, датчик за тепература и два предпазни клапана, за да може, ако случайно се върне пламък, да не влезе в клетката. Тук са комплектовани 28 големи клетки, като всяка една се обработва за себе си в определено време, импулси и ток. След като приключи обработката, се слага друг разтвор, с който клетката работи до 150-160 градуса без проблем.

Какъв е този разтвор?

Няма да го коментирам, но за любопитните ще кажа, че клетка може да се получи и с прах за пране, а не с калиева и натриева основа, като показателите й са много по-добри, отколкото слагат в момента за колите. Това е абсолютно безвредно. Водата се сменя само един път в годината. Каква е технологията на работа на уреда? Когато Брауновият газ (атомарен кислород и водород) изгори, се образува дестилирана вода, която после обратно влиза в системата. Дестилираната вода се използва, за да не се получи вътре котлен камък. Това е цялата работа. И периодично, ако се изпари или се загуби по някакъв начин водата, се долива по малко.

Има ли друго приложение Брауновият газ?

Ефектът му е, че температурата достига до 6500 градуса. Правят горелки, режат, заваряват тухли с метали – най-различни неща. В САЩ и Китай това масово се използва за горене на радиоактивни отпадъци и радиоактивността изчезва. Вместо да се правят складове от специални неръждавейки, които са изключително скъпи и стоят 100 000 години, хората изпаряват тези отпадъци. Използват го и във военната индустрия. Коя е най-скъпата част, която си вложил в тази технология? Вложените материали в клетката, която преобразува водата в Браунов газ, ми излязоха почти 1400 лева. Най-скъпата част е клингирита – 460 лева, поради това, че е високотемпературен, издържа на високо налягане и химически агресивна среда. Затова е скъп. Цената му е половината от самата клетка. Затова, ако държавата си го внася директно, този клингирит излиза три пъти по-евтино, вместо аз да си го купувам от магазина.

Колко време ти отне работата по уреда?

От опитите, които съм правил на работна маса, докато го завърших – точно два месеца. Първо една седмица здраво четене, след това около месец опити с малка клетка, която бе от порядъка на 1,5 – 2 вата. Какъв е твоят личен интерес? Мен ме интересува ефекта - вкарвам 1 киловат, получавам коефициент 3,5 и се топля. Изработката на тази технология е по поръчка на акад. Стефан Воденичаров от Института по металознание. Днес технологията ще бъде представена в София, в БАН, където ще се правят проби, за да се докаже, че това, което представям аз, е така. От там да си действат за правна защита и, ако има такова нещо – излиза бюлетина, виждате чертежите – и си го сглобявате. Целта е хората масово да го използват. От кога започна да се занимаваш с изобретения? От малък - винаги съм бъркал с пирони по контакти – не ме е тряснал токът.(смее се).

Как ти хрумват идеите?

 Обикновено ги сънувам, но без Божията благословия нищо не става. Господ, като реши да ти даде нещо, не те пита дали го искаш. Определяш ли се като чешит? Е, те такива по принцип са трудно разбираеми, защото, за да те разбере даден човек, трябва да е на нивото ти на мислене. Иначе… Няма как да обясня примерно теорията на Айнщайн, в която време и пространство се сливат, защо времето спира да съществува или библейски цитат, защо Ной изчезва и го няма примерно 50 години, а се връща по-млад от собствените си внуци и в продължение на 150 години сам строи кораба.Това е…




Източник:  http://www.facebook.com/photo.php?fbid=229276477211598&set=a.187847268021186.44669.187844498021463&type=1