март 24, 2013
Правителствата на държавите от ЕС не успяха да се споразумеят за забрана на използването на пестициди, които са причина за масовата смърт на пчелите. Забраната бе подкрепена само от 13 държави. Девет гласуваха “против”. Още пет с “въздържал се”.
Рязкото измиране на пчелните кошери по целия свят дълго време притеснява биолозите. Скорошно проучване от страна на Комисията за контрол на безопасността на храните в ЕС (EFSA) потвърди, че причината за това е използването на торове и от класа неоникотиноиди.
От своя страна производителите на тези вещества – Syngeta и Вayer твърдят, че вредните ефекти на пестицидите върху пчелите не сa доказани и, че забраната ще струва на ЕС милиарди евро загуби.(За кой загуби, за конпаниите или за благото на Земята и бъдещето на хората! А.П. - коментар)
Редица организации за защита на животните обвиниха правителствата в лобиране за интересите на агробизнеса. В съответствие с регламентите на ЕС, държавите разполагат с два месеца, за да се постигне компромис, в противен случай Европейската комисия ще има право да вземе едностранно решение.
“Принудителна забрана – това е една от опциите, които имаме, но преди това все пак може да се договорим” – каза говорителят на комисаря на ЕС по въпросите на здравеопазването Фредерик Венсан.
Активно обсъждане на този въпрос започна през януари тази година, когато EFSA официално обяви резултатите от изследванията си.
Пчелите играят важна роля в опрашването на културите в Европа. Смъртоносните за тях торове увеличават добивите от пшеница, рапица и други култури.
По време на дискусията беше предложено ЕС да се откаже от неоникотиноидите за всички култури, с изключение на зимна пшеница и царевица, както и за растения, които не са привлекателни за пчелите, като, например, захарното цвекло.