понеделник, 18 март 2013 г.

Бензин от боклук




Руски инженери от сибирския град Томск създадоха уредба, която превръща обикновен боклук в бензин. В качеството на суровина стават всякакви въглеводородни отпадъци – фасове, пепел, скъсани хартиени листа, трици.
 
Едно натискане на копчето и купищата боклук изчезват в недрата на машината. В нея отпадъците се надробяват и се слагат в специален реактор, където от получаваните съединения на въглерода се синтезира бензин.Експерименталната уредба може да произвежда до 200 литра гориво в час. При това не задължително само бензин – всичко зависи от нашето желание, казва главният конструктор на експерименталното бюро Сергей Зотов:- Имаме възможност да променяме параметрите и да правим и по-тежко гориво. Например, дизелово гориво или авиационен бензин. Ако ни е нужно да получим други елементи – например, спирт или ацетон – е достатъчно просто на нагласим по друг начин агрегата.
Стойността на получаваното гориво е фантастична – 0,0001 евро за един литър. А ток машината използва само при пускането й, по-нататък тя сама се електрозахранва, за което в състава й има блок за генериране на ток. Ако такъв агрегат се сложи в жилищна сграда, ще може да се организира „затворен цикъл” за преработване на всички отпадъци в топлина или ток, казва Сергей Зотов:

- Такава уредба може да се монтира в мазето, където тя спокойно ще преработва битовите отпадъци. Отделяната при окислителните реакции топлина може да се използва за отопление на сградата.

Тази технология учените започнаха да я създават още в началото на 80-те години аз случай на ядрена война, когато преработването на нефт стане невъзможно. Томските учени решиха, че и в мирно време тази технология ще е добре дошла. И в резултат от няколкогодишен труд се появи уредбата „Алтернативен източник за синтезирано гориво” (АИСГ).

Експертите бяха поразени, когато изчислиха параметрите на новия бензин – той отговаря на стандарта Евро-5. Т. е. гориво екстра класа, с което се зареждат само спортни коли.
Между другото, авторите на проекта решиха да тестират бензина и на своите леки коли и след време започнаха да забравят, къде се намират бензиностанциите – уредбата редовно ги снабдява с гориво.

Конструкторите обещават след една година да покажат производствен образец на АИСГ. Вариантите са няколко – за големи предприятия, за жилища и мобилна мини-уредба.

http://bulgarian.ruvr.ru

Източник: http://znanie.eu/?p=10058