Във Варна над 1500 души се събраха пред сградата на общината, съобщи агенция "Фокус". Според БГНЕС броят им е 3000 и непрекъснато се увеличава
София
В София протестът започна в три точки - пред Министерство на икономиката, енергетиката и туризма, на Орлов мост и пред Съдебната палата, след което лъчовете се сляха и се събраха пред Президентството.
Оттам протестиращите над 1000 души се оправиха към Централна гара. По пътя си те блокираха движението по бул. "Мария Луиза".
На Централна гара някои демонстранти слязоха на релсите и се очаква да блокират заминаването на два влака.
Те скандираха: "Победа!", "Връщаме си БДЖ!", "Мафия!" и "БДЖ не се продава, нито подарява!".
Недоволните призовават и пристигащите, и заминаващите от Централната гара да се присъединят към тях, тъй като протестът защитава интересите на всички български граждани.
По-рано през деня, пред Президентството, протестиращите обявиха нови искания - президентът да назначи независимо правителство, което да направи проверка на работата на всички правителства досега и да има осъдени. Освен това според тях в обкръжението на президента Росен Плевнелиев има олигарси и той трябва да се освободи от тях, ако иска да остане на поста. Остават и предишните им искания. Продължаваме да се борим с монополите и продължаваме да искаме промени в Изборния кодекс, заяви Янко Петров, един от представителите на протестиращите. Искаме да видим управляващите до колко ще имат морал и до колко ще изчистят своите редици, аз лично не им вярвам, каза още той.
Участниците в шествието свирят със свирки, носят български знамена и плакати с надписи: "23 години мафия от наши предатели и чужди "доброжелатели"; "23 години стига зимен сън, мафията вън".
Във Варна близо 5000 протестиращи блокираха за 20 минути движението на жп гарата.
Началото на протеста бе дадено пред сградата на общината.
Оттам, предвождано от рокери и кукери, шествието тръгна по варненските улици в посока до гарата.
Недоволните граждани скандираха "Мафия", "Искаме си БДЖ" и "ТИМ – вън!" Оттук протестиращите ще се върнат вероятно пред Община Варна, където гражданското недоволство ще продължи.
Те носят десетки плакати против ТИМ и монополите в България.
В началото на протеста пред общината "Фокус" съобщи, че видимо протестиращите са се разделили на две групи. Едната се е събрала пред купчината камъни, поставена в памет на Пламен Горанов, а другата е пред паметника на Сръбско-българската война.бДвете групи се обвиняват взаимно в липса на легитимност и за това кой е водач на протестите в града.
Днес е 29-ия ден от протестите във Варна.
Малко преди протеста на пресконференция група граждани заявиха, че искането на оставката на Общинския съвет във Варна от т.нар. Обществен съвет е лишено от всякаква логика.
За функционирането на общината са необходими решения на Общинския съвет и няма как тя да работи без него, каза Христо Димитров. Той постави въпроса готов ли е Общественият съвет да поеме отговорността за безредието и беззаконието при оставка на Общинския съвет.
Според Красимир Жейнов опитът за сваляне на Общинския съвет е опит за дестабилизация на града. Той заяви, че е подготвил жалба и ще съди представителя на Обществения съвет Кънчо Бонев, който при внасянето на искането за оставка на Общинския съвет в общината е приложил подписи от присъствен списък.
Много бургазлии протестират на площада пред Съдебната палата. Преди да започне протестът те почетоха с едноминутно мълчание паметта на починалия самозапалил се мъж от Раднево.
Над 500 протестиращи в Пловдив блокираха булевард "Шести септември" в района на сградата на прокуратурата и се отправят към бул. "Цар Борис III Обединител".
По информация на някои от протестиращите днес те ще се насочат и към Централна гара, като се очаква да я блокират. Някои от протестиращите заявиха, че дори са склонни да легнат на жп линията.
Протестиращите скандират "Оставка" , "EVN мафия", както и "Тотев, Гергов и сие, всичко да се измете". Колоната от протестиращи се води от хора, изпънали българския трибагреник.
Български народни и патриотични песни огласят протеста във Велико Търново. Протестиращите около 80 души стигнаха до сградата на общината, където е разположена озвучителна техника. Преди това множеството се спря на Централния пазар в града и запя химна на Република България.
В Сливен недоволните граждани се събират на площад "Хаджи Димитър". Протестът е под мотото "Да запалим монополите и да събудим Сливен!". Протестиращите ще преминат по булевардите "Цар Освободител", "Братя Миладинови", "Хаджи Димитър" и отново на градския площад "Хаджи Димитър".
Всички присъстващи ще бъдат запознати с взетите на 9 март решения и допълнения към исканията на срещата на активисти и координатори от цяла България в Габрово. Организаторите на протеста не подкрепят и не толерират лица, които с действията си нарушават обществения ред, подтикват към расизъм, етнически или религиозни разделения.
Очаквайте подробности.
http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5592251