сряда, 13 март 2013 г.

Терапия - месене на хляб

 

Пътешественик на номер 1 на “Нешънъл Джиографик” за миналата година отвори хлебна къща в Пловдив. Надежда Савова, която е обиколила 76 страни, за да изследва по какъв начин кулинарията може да бъде терапия за социалните отношения и мост между поколенията, решила да реализира проекта си и под тепетата. Правенето на хляб може да помогне на незрящи и хора с психически и физически увреждания, убедена е прочутата българка, която е месила хляб в болници, училища, църкви и приюти по цял свят. Тестото е много по-топла материя от глината и чрез него по-лесно се осъществява терапия.

Правили сме тези уъркшопове къде ли не - в болници, сиропиталища, училища, старчески домове, разказа Надежда. Тя е категорична, че българският хляб е най-вкусен, заради бацилус булгарикус. Идеята й е да популяризира хляба с квас по света, а даже е провела разговор в общината за помещение за фурна.

Хлебната къща е световен проект, който Надежда е реализирала на 5 континента. Тя е доктор по Културна антропология в Университета в Принстън и се интересува от традициите, свързани с хляба. За нея той обединява хората, независимо на кой край на света се намират. Стипендиантката от Принстън е спечелила двегодишен проект от американска фондация, за да реализира идеята си.

Хлебната къща се помещава в Социалния дом на БЧК в Пловдив и два пъти месечно ще приема посетители. Близо 60 гости кулинари от сдружения на деца с аутизъм, Дома за мъже с умствени увреждания и десетки, научили за инициативата, месиха заедно тесто за хляб.

След това участниците играха в Театър на трохите с кукли от хляб. Символиката е, че насъщният обединява хората.
Източник: Marica