петък, 3 май 2013 г.

По повод изборите ...


По повод идващите избори, независимо дали и как ще гласувате, може да сравните своя избор днес със следния текст от книгата на Мъри Букчин "За преобразуването на обществото...":
"Когато защитата на околната среда се ограничава до пунктуални реформи,често нейните защитници се оставят да бъдат изкушени от сирените на политиката, т.е. от електоралните, парламентарни и партизански активисти. Не са необходими особени промени в душевното състояние, за да се трансформира едно лоби в политическа партия, един екореформатор в парламентарист или един „просяк в принц”. Между този, който се моли унизително на властта и онзи, който я упражнява арогантно, съществува една гибелно дегенерираща симбиоза. И дамата споделят идеята, че промяната е възможна само чрез властта и по-точно само чрез властта на държавата – този професионален корпус от убийции крадци, от законодатели, бюрократи, военни и полицаи, които сами са корумпирани и се корумпират от капитала, включително в неговата мафиотска форма. Всеки път, когато се апелира към тази власт, тя излиза по-засилена и легитимирана и същевременно народът губи мощта си. Общественият живот не позволява никакъв вакуум в сферата на силите, които го ръководят. Властта, която държавата печели, е спечелена за сметка на народната сила, и обратното. Да се легитимира властта на държавата, означава да се отнеме легитимността на народната мощ. Земята не трябва повече да бъде притежавана, а споделена. Нейните плодове, включително и тези, произведени от технологиите и труда, не могат повече да бъдат присвоявани от неколцина; те трябва да бъдат направени достъпни за всички в зависимост от нуждите. Възможността за вземане на решения трябва да бъде освободена от контрола на елитите и да бъде преразпределена под една формана участие и съучастие на всички в този процес. Докато тези фундаментални проблеми не са решени, не ще може да се разкрие никакъв всеобщ интерес, който да позволява да се формулират политическите решения на една екологическа криза, която ще продължи да се влошава в едно общество, неспособно да я реши. Социалните основи на тези конфликтни интереси трябва сами да бъдат афронтирани и решени по революционен начин.

Ж.Ж.Русо:

"Суверинитетът не може да бъде представляван поради същата причина, по силата на която той не може да бъде отчуждаван: той се изразява чрез общата воля, а волята не се представлява: ТЯ НЕ Е ЕДНА ИЛИ ДРУГА, СПОРЕД РЕЗУЛТАТИТЕ И ВОЛИТЕ НА ВСИЧКИ ГРАЖДАНИ - средно положение няма. Депутатите на народа следователно не са и не могат да бъдат негови представители, те могат да бъдат само негови ДЕЛЕГАТИ; те не могат да решават нищо окончателно. Всеки закон, който народът не е ратифицирал сам, е нищожен; той не е закон. Английският народ мисли, че е свободен, но той се мами. Той е такъв само по време на изборите за парламент (а и в този момент, когато посочва своите "представители", има какво още да се желае, за да бъде волеизявата му свободна). Веднага след като ги избере, той е отново роб. Той става нищо".


Русо е имал предвид англичаните, но смисълът е за всички народи, включая българите. Всеки нормален човешки индивид е КОМПЕТЕНТЕН да управлява обществените дела и в частност тези на общността, на която е член.


*


Идеята за опазването и възстановяването на околната среда, колкото и да е непопулярна, особено сред мнозинството българи, гледайки анкетите и ежедневното им поведение, е фундаментална. Тя е отвъд и над партийността, пък било тя на "зелена" партия. Природата на Земята, в частност живите системи са първични за икономиката ресурси. Без тях няма да има храна, вода, въздух (...) и всякакви приказки за индустрия, информационно общество, богатства (...) стават безсмислени и безоснователни.

Източник: https://www.facebook.com/groups/134667276658215/permalink/237992006325741/