четвъртък, 30 май 2013 г.

Рестартират тържествено АЕЦ „Белене“ на 5 юни

(Тоя колко е облъчеееееееееееееееееееееееееееееен! То е ясно, че ще плащаме цели 5-6 поколения за тая централа! То е ясно, че тока ни ще се повишава на всяко 3-месечие! То е ясно, че ще ни смучат кръвта и занапред!!! А.П.)

Богомил Манчев ще обяви връщането на американските инвеститори на форума на „Булатом“ в Златни пясъци

БСП е готова да обяви рестарта АЕЦ „Белене“ на 5 юни – на този ден в "Златни пясъци" започва годишната ядрена конференция на Българския атомен форум („Булатом“), чийто председател е консултантът по проекта Богомил Манчев (на снимката).
Традиционната годишна конференция във ваканционния комплекс "Ривиерата", бившата резиденция на Тодор Живков, ще се проведе на 5, 6 и 7 юни.
Според близки до Богомил Манчев именно по време на мащабната конференция ще бъде обявено възобновяването на инвестиционния интерес на американската компания Quantum Group, зад която стоят милиардери от Азия с индийски и шриланкийски произход.
Богомил Манчев е собственик на "Риск инженеринг", която е подизпълнител на американскатаWorley Parsons ("Уорли Парсънс") - консултант по "Белене". Източници на ПИК в "Уорли Парсънс" неведнъж са заявявали, че според тях проектът е изгоден от икономическа гледна точка за България, "нищо, че е руски" - според тях при замразяването му от ГЕРБ ставало дума само за политика.
През септември 2012 г. директорът на Quantum Group Арун Савкур със своите колеги бе заведен в Народното събрание от тогавашния министър на енергетиката Делян Добрев. Но тъй като експремиерът Бойко Борисов им поиска поне 200 млн. евро депозит като „знак за добри намерения“, те решиха да изчакат изборите в България, които за тяхното щастие дойдоха месеци по-рано.
На специална пресконференция тогава Богомил Манчев директно каза, че няма опасност в България да се повтори казусът с Alitalia („АлИталия“), чиято приватизация преди години се провали от Quantum Group, заради което групата беше глобена.
Смятате, че Бил Гейтс, Уорен Бъфет и други не са глобявани по борсите?”, попита шефът на “Риск инженеринг”. По думите му по същата логика трябва да се проверят и други западни компании, които работят в енергийния бранш: “Проверете AES, ContourGlobal, CEZ, Enel и други. "Няма голяма компания, която не е глобявана по света за едно или друго”, отвърна на обвиненията Богомил Манчев.
От думите му стана ясно и че Добрев е изискал справка и проверка на Quantum Group в Държавния департамент на САЩ. В консорциума освен двама стратегически инвеститори, има и голям американски оператор, две банки и няколко инвестиционни и пенсионни фонда.
Тогава Богомил Манчев прогнозира абсолютно вярно факта, че руската държавна корпорация „Росатом“ ще иска солени неустойки от България – в момента Москва настоява за 1.25 млрд. евро. Той предупреди още, че ако държавата по политически причини, като изборите например, посмее да бави сделката, ще трябва да плати разходите на консорциума за американските им юристи и финансисти, които “струват майка си и баща си”.
Ние се опитваме максимално да използваме свои местни специалисти, за да спестим разходите”, добави още той. Но ако се стигне до поредно политическо, а не икономическо решение, ще “трябва да ни върнат парите”, поясни още той.
Очевидно обаче е, че ако проектът се размрази, то Москва ще предложисъщите условия, както и преди, но може и да увеличи цената или лихвата заради забавянето. Тогава Богомил Манчев обяви, че преговорите с “Росатом” ще започнат въз основа на заложената в споразумението цена с ескалация – 6.3 млрд. евро, заедно с непреките разходи за прилежащата инфраструктура, пътища, ведомствени сгради и т.н.
„Общо проектът ще излезе 8 млрд. евро“, прогнозира Манчев, докато според ГЕРБ цената на проекта надхвърляла 10 млрд. евро. После стана ясно, че целият доклад на британския финансов консултант, нает от Трайчо Трайков – банката HSBC, не е публично достъпен. Сценариите, описани в него, се четат както дяволът чете евангелието - и управляващите от ГЕРБ, и опозицията от БСП използват текстовете, които са им угодни.
Тогава Богомил Манчев обясни още, че предстоят преговори на потенциалния инвеститор с Москва: „Не мога да кажа какъв процент е вероятността да се разберем с “Росатом”. Може да не поискат да продават технологията, очаквам всякакви номера от тяхна страна”.
Шефът на „Риск инженеринг“ обясни, че ако консорциумът, който представлява, не се разбере с Москва, ще обясни на българската държава, че сделката се проваля по вина на третата страна. По думите му в този случай “никой няма да е виновен”.
Дали сделка ще има, трябваше да стане ясно още през март 2013 г., но събитията от зимата с падането от власт на ГЕРБ само наклониха везните в полза на лобито за „Белене“.
Следете публикациите на ПИК между 5 и 7 юни, когато наш репортер ще присъства на конференцията на „Булатом“. Очакват ни горещи новини!


P.S. Повръща ми се от цялата тая енергийна мафия. При положение, че има толкова много обявени и секретни чисти и евтини технологии, да робуваме на ТЕЦ, АЕЦ, ВЕЦ и т.н. ... Просто са отвратително нагли и алчни! Ако се поинтересувате сами ще отриете кои са сритите технологии ... (А.П.)