Стотици медицински тестове и милиарди долари похарчени за още медицински тестове потвърдиха това, което болните от някои видове онкологични заболявания знаят от години – канабисът лекува рак. Изследванията показват, че канабиноидите повлияват положително върху, на практика, почти всички видове рак – дори и рака на белия дроб. Под канабиноидите се разбира не просто марихуаната, която милиони наркотично зависими хора (или просто фенове на марихуаната) по цял свят употребяват, но и всяка субстанция, синтезирана от марихуана и използват за лечението на рак при хората.
Още в началото на тази година Националният Институт по рака, САЩ публикува не интернет страницата си резултатите от най-новите изследвания на връзката между канабиса и рака.
Според учените: „Канабиноидите осъществяват противотуморния си ефект чрез различни механизми, в това число индуциране на клетъчна смърт потискане на ангиогенезиса на туморите, потискане на инвазивността на тумора както и потискане на метастазите”.
Съществуват редица доказателства, че канабиноидите осъществяват специфичния си антитуморен ефект чрез предизвикване на апоптозис(клетъчна смърт) в глиома клетки (вид злокачествен мозъчен тумор) в клетъчни култури и водят до намаляване на туморите. Уникалното лечебно действие на канабиноидите се изразява в избирателното им въздействие само и единствено върху раковите клетки.
За разлика от химио- и лъчетерапията. канабиноидите на марихуаната принуждавате раковите клетки образно казано да се „самоубиват”, като не увреждат здравите клетки около тях.
Канабис за медицински цели се предписва не само като лекарство за борба с онкозаболяването. но и поради благоприятното му въздействие са стимулиране на апетит, облекчаване на болката и подобряване на съня при онкоболни пациенти. Отделни проучвания доказват че наред с противораковото си действие, канабиноидите имат и нервнопротективно действие, което ги прави средство за лечение на редица нервнодегенеративни заболявания.
Парадоксално дори ракът на белия дроб се повлиява благоприятно от пушенето на марихуана. Нещо повече -19 различни изследвания, спонсорирани от федералното правителство не успяха да намерят и докажат наличието на каквато и да било връзка между пушенето на канабис и белодробните карциноми.
Заключението на д-р Доналд Ташкин от Калифорнийския университет Лос Анжелис, е че: „Повишената употреба на марихуана не води до повишаване на белодробни и фарингеални тумори, за разлика от пушенето на тютюн, където рискът се повишава с повишаване на пушенето.”
Истината е. че хората, които пушат и марихуана и тютюн, са изложени на по-малък риск от тези. които пушат само тютюн.
/КРОСС/
Източник: http://www.myleksikon.com/?p=3184