Практикувам вече 46 години, а имах тежка аритмия, стенокардия и тумор в мозъка, казва основателят на йога-движението у нас
Древното учение йога набира все по-голяма популярност през последните години не само у нас, но и по света. Много хора се докосват до него, но малцина са тези, които имат силата и волята да го практикуват редовно и по този начин да осмислят живота си, казва създателят на първия йога-център у нас още през 60-те години на миналия век - Венцеслав Евтимов. В тъмните години на соца това изглеждало невъзможно, но се случило благодарение на подкрепата на Людмила Живкова, която също практикувала йога.
.......
Днес Венци Евтимов, който вече е 80-годишен, не спира всеки ден да се отдава на йога и да учи на нея десетки млади хора. Според присъдата на лекари той е трябвало да умре още преди 46 години, тъй като страдал от сериозни болести. Чудото да оцелее отдава само и единствено на йога. Предлагаме ви интригуващия разказ на уникалния ни събеседник.
- Г-н Евтимов, бихте ли разказали накратко личната си история?
- Роден съм във Варна. Там завърших гимназия, след това продължих обучението си в София, специалност електроинженерство. Много обичам математиката. По време на следването се ожених и се роди дъщеря ни. Имам един внук, вече е на 19 години. Първоначално работех като стажант-инженер край Батак и Пещера. След това успях да си намеря работа като преподавател в техническо училище и след година продължих в Техникума по електротехника в София - “Киров”.
От малък все бях болнав, на 2 годинки се разболях от детска холера, което повлия на здравето ми занапред. Когато бях на 30 години болестите станаха все повече и повече. Бях станал 107 кг, нищо че сега ме гледате, че съм с 50 по-малко. Намериха ми язва на дванадесетопръстника, имах разширени вени, откриха ми тумор в главата, заради който страдах от постоянно главоболие, с повръщане, много сериозни проблеми имах и със сърцето - тежка аритмия и стенокардия. Общо взето бях осъден на смърт. Лекарите ми казаха, че ми остават няколко месеца живот. Случи се чудо, след като започнах да практикувам йога. И до днес не мога без асаните, макар че съм се разтеглил от шпагатите. Но аз правех упражненията по 7-8 часа на ден, бях очарован от йога. Особено аритмията ме унищожаваше, много зле се чувствах. Ужас беше, но всичко мина като сън. Беше чудо и затова се отдадох толкова на йога. Исках да го споделя с хората около мен - близките ми, учениците в техникума. Затова основах групи за практикуването на древното учение. Аз съм първият българин - автор на книгата “Йога”.
- Как точно започнахте да практикувате йога?
- Мой близък приятел-лекар ме посъветва
да започна да спортувам,
за да отслабна и да се почувствам по-добре. Започнах да правя преходи на Витоша, по няколко пъти седмично, но сърцето ми не издържаше. Започнах да се занимавам с културизъм, но и това не се оказа за мен. Случайно попаднах на книжка за йога. След като я прочетох, реших, че ще се заема сериозно, надявайки се, че това ще ми помогне да се справя с болестите. Не съм подозирал за резултатите, които постигнах. Тогава бях на 33 години. В продължение на година всеки ден стриктно правех упражненията. Започнах да забелязвам, че главоболието ми намалява. Постепенно започна да се появява още литература за йога в България и разбрах, че храненето е изключително важно.
- Какво трябва да бъде правилното хранене на хората според вас?
- Аз съм вегетарианец, но не натрапвам нито на близките си, нито на учениците си изключването на месото от менюто - това трябва да бъде лично решение на всеки. Дъщеря ми сама реши да се откаже от месото. Внукът изобщо не е вкусвал месо и няма такива намерения.
Преди да започна да практикувам йога, разбира се, консумирах месо. Постепенно реших да се откажа от него. Първоначално го намалих само на риба и телешко - събота или неделя. Продължих с разтоварващи дни - понеделник и четвъртък. И до днес спазвам тези разтоварващи дни в седмицата. Така за година свалих близо 18 килограма, а болестите изчезнаха една по една.
- Как започнахте да учите другите на йога?
- Исках да предам наученото на учениците си в техникума “Киров”. Тогавашният директор - Иван Алексиев, мир на душата му, ме подкрепи. Започнахме занимания с упражнения в киносалона на техникума.
През 1966 г. основах ученическата школа
в техникума. Групата постепенно се увеличи и започна да се оформя като школа. Предавах наученото от мен и в други училища. През 1969 г. поканихме учителя по Хималайска йога Свами Дев Мурти, който беше дошъл в България, за да прави демонстрация в цирка. Той имаше ашрам (школа) в Западна Германия и беше впечатляващо, че посещава нашата страна. Дев Мурти се оказа яростен противник на месото, а и на онези, които не се отказват от него, и ги заклейми.
След това през 1973 г. заминах да работя в Алжир като преподавател по моята специалност. Там също исках да разпространя и наученото за йога. Първоначално имах проблеми с мюсюлмани-екстремисти, които ме набедиха, че се намесвам в религията им. Аз обаче успях да се преборя с тях. После работих и в Тунис. Върнах се в България през 1978 г. Тогава официализирахме йога-центъра към БСФС, като това стана с помощта на Людмила Живкова.
- Как възниква йога?
- Йога е голяма тайна за човечеството. Тя предшества началото на всички древни цивилизации. Винаги е била тайна и причината е, че голяма част от хората на Земята няма да се срещнат с нея до края на живота си, а други, които се срещат с нея, се разминават. Само нищожен брой хора, срещнали се с йога, се възползват от нейните скъпоценни дарове, опознавайки истинското човешко щастие в своя живот. Дори в Индия вече не са тези ашрами, които аз посетих навремето. Бях в един ашрам на Шивананда, където са били и Битълсите. Те ги пращаха там, защото са били наркомани и са рискували да преустановят и творчеството си. Те са били на пълен сух режим - никакви наркотици и вегетарианство. Затова Пол Маккартни обяви преди години, че за човечеството ще бъде благодат и голяма икономическа полза, ако се
откаже 1 ден в седмицата да яде месо
Производството на месото, разходът на енергия и средства е загуба за човечеството. Неслучайно самият Айнщайн казва, че нищо не би се отразило толкова добре на човешкото здраве и на шансовете за оцеляване на живота на Земята, както преминаването към вегетарианска храна. Той също е бил вегетарианец и голям учен.
- Кои са най-важните елементи в йога?
- Първият елемент са асаните - упражненията. Асаната представлява първата голяма тайна от т.нар. земни тайни, защото в йога има и космически тайни. Асаната от медицинска и спортна гледна точка представлява изометрична поза, в която няма насилие върху различни органи, има удължение на мускулите при разтегляне, така се предизвиква функционално натоварване. Ако я сравним с обикновените упражнения, тя се отличава от тях с бавни и умерени движения, съчетани с правилни дишания и отпускане. При асаните няма динамика при изпълнението, има малък разход на енергия, поради което храната е по-малко и няма натрупване на мазнини по тялото. Необходима е само концентрация на ума - при всяка асана се насочва вниманието към даден орган. При асаната се контролира и дишането - т.е. има триединство - концентрация на ума, плюс ритмично дишане. Затова тези пози са не само физически, но и психични. Вторият елемент е т.нар. прана - жизнената енергия.
Всички мои ученици, които имаха някакви пороци или болести, оздравяха. Имах момче - ученик, който беше на инсулин с диабет, заспиваше в часовете. Но Павката стана един от моите най-добри демонстранти, така се вкопчи в йога, защото виждаше резултатите. След това
момчето напълно се излекува,
спря прилагането на инсулина. Хората, практикуващи йога, стават по-добри. Разбира се, йогите препоръчват вегетарианството.
- Защо месото е толкова вредно?
- Месоядните хора превръщат стомасите и червата си в гробища на отдавна умрели животни. Човек не е лешоядно животно и той трябва да се храни не с мъртви, а с живи клетки, които се намират в плодовете, зеленчуците и зърнените храни. Как може кравата да превръща тези незаменими аминокиселини от тревата, която пасе? Защо човек да не може да преработи и усвои именно тези белтъчини, които са му нужни, а трябва да яде месо? Йогите препоръчват млечно-вегетарианска храна. Рибата, яйцата, месото имат обща характеристика - те, когато са оставени на въздуха, загниват, разлагат се. Месото на живото животно е крехко, но когато се убива се образуват нервно-хормонални продукти на стреса.
Първата ми диета, за да сваля тези килограми от 107 кг., когато бях, избрах 2 дни - понеделник и четвъртък. Понеделник е млечен ден - само на прясно или кисело мляко, а четвъртък на плодове и зеленчуци. Сутрин се ядат плодовете, а те винаги се приемат преди основното ястие, на гладно, за да подобрят храносмилането, не като десерт.
Другият важен елемент в йога е личната хигиена, която трябва да се поддържа ежедневно.
- А умствената хигиена как се поддържа?
- Другата хигиена е умствената - концентрация и медитация. Умствената концентрация преминава към т.нар. космически тайни в йога. Медитацията е много важна - без медитация, няма мир и без мир няма щастие. Неслучайно така започваме сеансите, които водя всяка събота в бл. 17 на БАН. Резултатите, които йога е дала и на мен, и на моите последователи, са толкова очарователни и уникални, че не могат да се сравнят с нищо друго. 80% от моите последователи, които са си направили групички из страната, изпълняват моята програма, която направих още преди много години.
Според йога има физическо, ментално - умствено и каузално - духовно тяло. Физическото тяло е атомно-молекулярно, видимо и плътно - то е продукт на това, което ядем и вършим. Вътре в умственото тяло е космическото (божественото) тяло. Йога като наука по отношение на жизнената енергия, на хигиената, на тайните, за които ви говорих, е уникална. Затова този, който се доближи до нея и има постоянство и търпение
да провери благоприятното влияние,
което има върху всички обвивки на човека, ще види как се трансформира и променя. Освен здравето, което получава, ще разбере, че живее много по-щастливо, когато е чист, храни се с чиста храна и диша правилно.
Съзнателното дишане го няма никъде, освен в йога. Най-важното е коремното дишане - издишваш и коремът се прибира, вдишваш - коремът се издува и пълни целия организъм. Ребрата обаче остават неподвижни, само коремът се издува и прибира, като футболна топка. Въздухът се изхвърля през белите дробове и ноздрите. Другото дишане е ребреното (средното) - коремът не се движи, а ребрата се разширяват и прибират като мех. След това най-незначителното дишане е ключичното - така дишат днешните хора. Най-важното е коремното - дълбоко дишане. Вдишването и издишването трябва да става само през носа, не през устата. Ако се научат хората да дишат така, ще бъдат здрави, дори при този мръсен въздух, който имаме.
- Бихте ли обобщили какво представлява науката йога?
- Искам да завърша с т.нар. осемкратен път в йога. Дхирендра Брахмачари е моят учител и искам да кажа неговите думи дословно: “Йога означава дисциплина на ума и тялото. Тя не е предназначена за тесен кръг от хора. Практикуването й
не включва в себе си
да стане човек - отшелник в самотата на планините. Тя е за обикновения човек, живеещ нормален живот, каквато и да е неговата професия, класа, религия, националност или възраст. Няма нищо мистериозно в йога. Тя не е поредица от религиозни вярвания или практики. Нейната цел е да развива чрез постепенни стадии такива качества на ума, че да може да се схване реалността и да се придобие самопознание чрез здравословно функциониране на ума и сетивата. Това може да се постигне чрез различни степени, известни като осморен път.”
Първият път са яма и нияма - това са първа и втора степен - т.нар. морален кодекс за нравствена самодисциплина. Яма е съвкупност от междуличностни отношения - към семейството, приятелите и света. Нияма касае вътреличностните отношения - към самия себе си. Двете степени дават нравствената самодисциплина. Третата степен е телесна самодисциплина - асана. Четвърто е прана - жизнената енергия. Петото е оттегляне на сетивата - когато правиш концентрация, трябва да почувстваш, че сетивата се оттеглят навътре в теб, не чуваш някои шумове наоколо. Шестият елемент е концентрация на мисълта или на ума, седмият път е медитация и вникване в същността на обекта на концентрацията. Осмата степен е самадхи - това е просветление, самореализация. Това нещо се постига от малцина, защото е навлизане в светове с други измерения на времето и пространството. Някои го наричат още нирвана - т.е. състояние, в което вече не чувстваш тялото си и можеш да контактуваш и със своите учители. Това се получава при чисти чакри. Виждате каква наука са имали хората и е стигнала до днес.
- Докъде стигна идеята ви да направите ашрам в България?
- Не съм се отказал от създаването на йога-училище у нас. Някои от моите хора и в Пловдив искат да положим основите. Хубаво е да бъде около София, но ще видим дали ще успеем.
Едно интервю на Маргарита БЛАГОЕВА
Личната хигиена започва от зъбите и стига до ануса
Т.нар. автоинтоксикация, която се образува, особено когато храната не е природосъобразна, трябва да се редуцира, за да се поддържа здравето. “Ракът на дебелото черво се поражда именно от това, че човекът се задръства с токсини, яде мъртви клетки, храната му е неправилна - не закусва, вечерта се натъпче, претоварва сърдечно-съдовата система. Телесната хигиена започва от главата и стига до ануса”, обясни Евтимов.
Първо са зъбите - те се почистват, измиват се и това се учи още от детска възраст. Сутрин винаги се почиства езикът, като се изстърже налепът по него. След това се изпива на гладно една чаша хладка вода. След това се прави т.нар. нети - почистване на носа. Може да се поеме вода през носа и да се изхвърли през устата. Другото нети е с почистване на носната кухина с каучукови маркучета, които се пъхат в носа и се изваждат през устата. С нети всички органи от шията нагоре се повлияват благотворно - това са очите, носът.
Хигиената на очите също се прави всеки ден. На разстояние 1 метър от запалена свещ, сядаш с изправен гръбнак и гледаш с широко отворени очи пламъка на свещта. Това се прави до насълзяване на очите, повтаря се два-три пъти. Другото упражнение е също седнал с изправен гръбнак, започваш да въртиш очните ябълки от дясно на ляво и обратно, по три кръга.
“Прави се и почистване на хранопровода с дебел маркуч, но не го препоръчвам на всеки. Изпиваш последователно 1,5 литра топла вода, разтъркваш си стомаха, бъркаш в устата, за да предизвикаш повръщане и така се изчиства хранопроводът. Това е упражнение за измиване на стомаха, защото вечер остава несмляна храна, която ферментира и предизвиква нагар в стомаха”, обясни учителят.
Следва почистване на червата, което се постига с приемането на разтворена английска сол. Разтваря се пакетче английска сол от вечерта, изпива се сутринта, но трябва да се прави в почивен ден, защото се получава доста интензивно очистване. Ако някой не може да понася английска сол, може да се прави клизма или да се изпие сварена билката сена. Тази процедура може да се прави през 2 седмици, по 1 път, след това по веднъж месечно. Целта на всички тези процедури е да се отмият натрупаните токсини в тялото.
Обучението в ашрама в Хималаите
20 години след като започва да се занимава с йога, Евтимов се решава да замине за Хималаите, за да се срещне със своя учител Дхирендра Брахмачари, когото е “виждал” по време на медитация.
“През 1984 г. със спестените пари реших да замина за Хималаите. Мои приятели тунизийци дойдоха с мен до Париж и ми помогнаха с пари, за да продължа пътуването. По време на престоя ми в Хималаите посетих няколко ашрами, като най-важният за мен бе този на Вишну Девананд, където останах най-дълго време”, спомня си Евтимов.
През 1987 г. пък Девананд пристига по покана на Евтимов в България и прави демонстрация в зала “Витоша”.
“При това пътуване открих истината - че има мъдреци, наречени риши, които вършат чудесата, за които само се говори. Аз се убедих че чудесата са реални.
В Индия той се среща с гуруто Дхирендра Брахмачари, само ден преди да отпътува за Тунис при семейството си.
“Знаех, че учителят ми, с когото исках да се срещна, ми помага в трудните моменти. Аз го бях виждал по време на медитация, и именно тогава той ми каза “Пътят ти е отворен”, разказва българският учител.
Източник: http://www.blitz.bg/article/28773