Но Бутан, в която живеят само 700, 000 души, повечето от които са фермери, има още една възможност за международна слава, ако се справи подобаващо в изпълнението на наскоро дадено обещание да се превърне в първата страна в света, която разполага със 100% органична земеделска система.
Миналият месец в конференцията за устойчиво развитие Rio+20, премиерът Джигми Тхинлей заяви, че правителството разработва национална органична политика, защото фермерите в страната са масово убедени, че „работейки в хармония с природата, те могат да помогнат за поддържането на притока на природни блага“.
Да се премине изцяло в органичен режим на производство е трудна цел за всяка държава, имайки предвид, че много фермери – и особено по-бедните от тях – избират химически торове и пестициди за обогатяване на земята и за стимулирането на по-високо производство, за да го предпазят от вредители.
Но Андре Луй, австралийски съветник на бутанското правителство и президент на Международната федерация на движенията за биологично земеделие, твърди че подобна цел е напълно постижима.
„Не мисля, че ще бъде толкова трудно, предвид факта, че по-голяма част от земеделската земя е органична поначало,“ заявява Луй пред The Salt.
И наистина, синтетичните химикали и торове, които се използват широко в страни като САЩ, са достъпни само за някои земеделски стопани в Бутан. Повечето земеделци са разпръснати из целия планински терен, разположен между Индия и Китай. Но много малко от органичните поначало производители са сертифицирани като такива от трета страна, от официална институция. (Това е важно да се спомене, защото сертифицираните биологични храни съставляват по-малко от 1% от храните по света и са най-вече на разположение на по-заможните потребители.)
Според Световната продоволствена програма, Бутан произвежда главно ориз и царевица, както и някои плодове и зеленчуци като картофи и портокали. Но тъй като търсенето на храна е нараснало през последните години, страната е принудена да внася ориз и други храни от Индия. А днес Бутан е нетен вносител на храна.
Един от малкото изнасяни продукти на Бутан към САЩ е червеният ориз. Фирми като Lotus Foods го продават на американски вериги като Whole Foods. Бутанският червен ориз е по-питателен и по-вкусен от белия ориз. Неговите любители и кулинарни специалисти го препоръчват за много от популярните ястия. Оризът не е биологично сертифициран като органичен, но фирмата износител твърди, че е отглеждан без употребата на пестициди или други химически материали, както е правено в продължение на векове.
Министерството на земеделието на страната твърди, че органичната програма, която стартира през 2007г., не е само за опазването на околната среда. Тя също така ще цели фермерите да бъдат обучавани в нови методи, които да подпомагат производството на повече продукция, което да приближава страната все повече до независимост по отношение на наличието на храна. В днешни дни министерството предоставя на работниците обучения в различни методи за отглеждане на органични култури. Също така дава на фермерите, които преминават в органично производство, приоритет за държавни помощи.
Не всички обаче са толкова сигурни, че 100% органичен Бутан е толкова добра идея. Луй споделя, че е открил известна съпротива сред изследователите в Министерството на земеделието, които били обучени на традиционните земеделски техники в чужбина.
Още, в статия от миналогодишния бутански в. “Observer” се отбелязва, че много фермери, които отглеждат култури за износ като ябълки, мандарини, картофи, вече разчитат на химическите торове и може да не са склонни да се откажат от тях.
И все пак Луй е оптимист, че в Бутан с процъфтяващите органични изследователски центрове в селското стопанство, в крайна сметка ще бъде в състояние да утвърди органични методи за увеличаване на добивите и контрол на проблемите на тези култури.
„Всички тези проблеми са разрешими, просто се нуждаем от още няколко години за проучвания, за да утвърдим по-ефективните решения,“ казва Луй.
Източник: http://saprotiva.org/bhutan-organichno-zemedelie/