Поправко А.А.
След тази статия е публикуван материалът "Кенийски кошер", чиято конструкция е много близка
Предлагам ви да се запознаете с планковия кошер „TOP-BAR”. Той много отдавна и широко е разпространен в света, но в литературата на руски език по някакви причини не е описан. Запознах се с него в британското списание „Beekeeping & Development”, в което имаша статии за успешното използване на планковия кошер в страните с тропически климат.
Кошерите „TOP-BAR” ги правят по – често за 30, но се срещат и за 15 пити. Вътрешните размери също не се отличават. Главното е да се спазва наклона на страничните стени и ширината на планките (37 мм за европейските породи пчели). В моя кошер се побират 21 пити и преградна дъска. Планките съм ги направил с ширина 25 мм и дебелина 11 мм. Между тях поставям дървени планчици с квадратно сечение 11х11 мм, за да може на тях да се постави таванна хранилка или надставка (корпус), ако се налага да се преместят пчелите в рамков кошер.
Към всяка планка в началото на изграждането на питите притискам с валяче лентичка – вощуна с ширина 15 мм. След първото отрязване на питата, тя вече няма да бъде необходима. По време на медосбора използвам разделителна решетка.
От двете перпендикулярни страни на кошера до самото дъно направих плоски отвори с размери 150х10 мм (питите са на топло разположени). Необходими са още и кръгли входове с диаметър 25 мм, техният брой зависи от климатичните условия. Преди да се започнат да се правят допълнителни входове, може да се пробва да се снабди кошера с мрежесто дъно, което следва да се закрепи в по – студен период. През пролетта в случай на необходимост може да се обърне кошера на 180 градуса и да се преместят питите в чистата половина.
След като придобих неголям опит, смятам, че планковия кошер „TOP-BAR” напълно може да бъде пригоден и на територията на Русия, особено там където работят със сивата планинска кавказка пчела. Неговите преимущества: евтин и прост за изработване и експлоатация; няма необходимост да се правят рамки, да се натяга на тях тел, да се купува вощина; не е нужно оборудване за центрофугиране на меда, тъй като питите ги изрязват заедно с меда. По такъв начин, кошерът “TOP-BAR” като, че ли съчетава преимуществата на хоризонталната колода и рамковия кошер. При това медът в пита и пресованият мед с перга е значително по – полезен от центрофугирания, именно в такъв вид са го употребявали древните гърци – столетници, които са основатели на медицината, които често биват цитирани, когато се говори за ползата от меда.
Основният недостатък на кошера „TOP-BAR” – малкия обем, както и в повечето кошери на Русия. Напълно съм съгласен със С.Ф.Кривошей и Г.Г.Яковлев, че най – ефективни днес са многокорпусните касетни кошери, сглобени в павилион. Обаче има и немалко желаещи, които искат да хванат рой и да се захванат с пчеларство без съществени загуби.
От редакцията. На любознателните читатели – пчелари предлагаме да прочетат статията на Н.Поросятников в сп. “Пчеловодсво” (N1, 2008) за Кенийския кошер (виж статията, разположена след тази) и да го сравнят с планковия кошер „TOP-BAR”.
Източник: сп. „Пчеловодсво” 2009/2
Превел от руски: д-р инж. Иван Парашкевов, Плевен
Кенийски кошерН.Поросятников
С пчеларство всеки може да се занимава различно и да преследва различни цели. Те имат няколко стотин семейства и произвеждат десетки тонове мед. Други се грижат за няколко кошера, както е прието да се казва за душата, за тях работата с пчелите – е най – добрия отдих. На тези хора мисля, че ще им бъде особено интересно да узнаят за кенийския кошер.
Кенийският кошер се явява преходно звено: пчелите в него изграждат пити, както в хралупата, но с тях може да се манипулира както с рамките в съвременния кошер.
Освен пушалката и рамкоповдигачът, може да е полезен и нож с който да се подрязват питите. Може да се случи, така, че пчелите да прикрепят към стената деформираната прясно изградена пита.
Кенийският кошер, е създаден за бедни хора, и е предизвикал огромен интерес в богатите страни, които отделят особено внимание на екологичната чистота на меда. В него не се използва вощина с неизвестен произход. А и да се вземе в ръка снежно бяла пита и да се отхапе от нея парче запълнено с мед с янтарен цвят – това е истинско наслаждение.
Разбира се при производството на мед в големи количества, такива кошери не издържат конкуренцията на рамковите кошери. Обаче ако заедно с другите кошери се отглеждат и няколко кенийски кошера така да се каже за душата, то те могат да станат украшение за всяка градина. Може да се поставят стъкла вместо страничните стени и да се наблюдава през тях за живота на пчелите.
Източник: сп. “Пчеловодство” 2008/N1
Превел от руски: д-р инж. Иван Парашкевов, Плевен
http://www.pchelar-probvaisambg.com/statia250_spisak.htm