понеделник, 26 януари 2015 г.

Регулаторите не реагират на разкрития за кредити на ПИБ към свързани лица



Кой е Георгиу ?


Първа инвестиционна банка (ПИБ) е отпуснала заеми за над 820 млн. лв. на фирми, свързани с едно лице - Георгиус Георгиу. Сумата надвишава собствения капитал на банката, който по данни на БНБ към края на септември 2014 г. е 719.68 млн. лв. Това показва разследване на сайта "Бивол", резултатите от което са изпратени до Европейската комисия, БНБ и Комисията по икономически и парични въпроси в Европейския парламент.

По закон кредитите, отпуснати от една банка на едно лице или група свързани лица, не може да надвишават 25% от капитала на банката.

От "Бивол" твърдят, че са прегледали кредитите на 280 фирми, проследили са собствеността на 30 офшорни фирми и са проучили над 400 документа. Те показвали, че заеми за още над 445 млн. лв. са дадени на фирми, чиито крайни собственици са свързани с Георгиу или пък той е предпоследен по веригата на собствеността на кредитополучателите. Сред фирмите, контролирани от Георгиу, са дружеството "Юлен", концесионер на ски зоната над Банско, и "Витоша ски", която управлява пистите и съоръженията на Витоша. Неофициално те се свързват с единия от собствениците на ПИБ Цеко Минев, който е и председател на федерацията по ски.

В списъка с компании, с краен собственик Георгиу, са и компаниите "Елтрейд къмпани", "Надин металс трейд" и "Валпет консулт", които купиха активите на фалиралия металургичен комбинат "Кремиковци". ПИБ отпусна на дружествата 316 млн. лв. мостово финансиране за сделката. Тогава от банката обявиха, че трите фирми "нямат икономическа обвързаност съгласно действащите нормативни уредби в страната и в тази връзка не формират голяма експозиция". Според разследването на "Бивол" Георгиу е едноличен краен собственик на "Валпет консулт" и държи мажоритарния дял в останалите две дружества.

Според предишна публикация на "Бивол" има връзка между човека зад тези компании и собствениците на ПИБ Цеко Минев и Ивало Мутафчиев. До края на 2013 г. Георгиу притежава Legano Enterprises, която беше акционер в ПИБ с дял от 7.68%. Георгиу е продал дела си на Минев и Мутафчиев, но остава директор на фирмата. Така ако се докаже, че фирмите на Георгиу са свързани с акционерите в ПИБ, превишението на лимита за кредитиране е още по-голямо. По закон то е 20% от собствения капитал на банката.

До момента финансовите регулатори Българската народна банка и Комисията за финансов надзор не са дали сигнал, че са открили нарушения в кредитната политика на ПИБ. По подобен начин двете институции реагираха и на материалите за кредитните експозиции на КТБ към свързани лица преди банката да бъде поставена под специален надзор. Чак след това БНБ публикува доклади на наети от квесторите одитори, в които се посочваха огромни суми, дадени като необезпечени заеми на свързани компании. Оказа се, че и отчетите на банката не са представяли истинското й състояние, за което беше глобена и одиторската компания "КПМГ България".

В същото време в момента ПИБ ползва държавна помощ за 900 млн. лв., отпуснати с разрешението на Европейската комисия.

През ноември м.г., преди да публикува конкретните данни от разследването си, "Биволъ" е изпратил до БНБ материали, които според изданието съдържат основателни съмнения за източване на Първа инвестиционна банка от свързани лица, чрез офшорни фирми с непрозрачна собственост. От БНБ обаче не последва отговор. Вместо това в началото на декември редакцията получава писмо от Комисията за финансов надзор, която започна производство срещу изданието заради изнесената информация.

Източник: http://www.mediapool.bg/regulatorite-ne-reagirat-na-razkritiya-za-krediti-na-pib-kam-svarzani-litsa-news229730.html