сряда, 22 януари 2014 г.
Новият Наказателен кодекс репресира наркозависимите, скочиха НПО-та
22.01.2014, 11:24 (обновена 22.01.2014, 11:31)
Николай Драганов
За опасен завой в наркополитиката на държавата сигнализираха група неправителствени организации, притеснени от промените в проекта за нов Наказателен кодекс.
Основният проблем според Фондация "Инициатива за здраве", движение "Промяна", център "Проект Пеперуда София", Асоциация "Солидарност", сдружение "Рестарт" и медицински специалисти е отпадането на "маловажните случаи" при притежание и употреба на наркотици.
В момента според чл. 354 от НК човек може да бъде осъден на лишаване от свобода за срок от 1 до 6 години и глоба от 2 до 10 хил. лв, като ал. 5 предвижда при маловажни случаи наказанието да е глоба до 1000 лв.
Проектът за нов Наказателен кодекс обаче премахва института "маловажен случай" с което се създава реална опасност от тежки несправедливости, които могат напълно да разрушат човешки животи, считат от НПО-тата.
Организаторите са категорични, че и без това сериозно атакуваният напоследък проект за нов НК е крачка с години назад по отношение на проблемите с наркозависимите. Вместо да бележи прогрес, той задълбочава репресията, а също така противоречи на ключови документи на Европейския съюз.
Така например Планът за действие по наркотиците ЕС 2013 - 2016 казва "Страните членки да предоставят там, където е възможно и в съответствие с техните законови рамки, алтернативи на принудителни санкции (като обучение, лечение, рехабилитация, последваща грижа и социална реинтеграция) за извършителите на престъпления, които употребяват наркотици".
Няма никакво обяснение защо този текст е отпаднал, посочиха организаторите. Дали става дума за недоглеждане или за държавна политика, от Министерски съвет засега не отговарят, въпреки че организаторите на днешната пресконференция са писали специално на вицепремиера и министър на правосъдието Зинаида Златанова.
Тази дискусия е водена още преди 50 години в Европа, посочи Елена Николова от "Солидарност". Намерено е решение и то се казва рехабилитация и ресоциализация, а не репресия, настоя тя. Под ударите на закона ще попаднат млади хора, които биха могли да отидат в затвора, където да се научат да правят много по-тежки престъпления и да се върнат с етикет "бивш затворник", което да опропасти животът им, предупреди тя.
Новият проект неглижира общественото здраве и създава огромен риск едно хронично заболяване като зависимостта да се превърне в престъпление, посочват от "Солидарност".
В други страни, например в Белгия, има възможност хората постъпили в затвора да изберат лечението като алтернатива, а във Финландия системите за рехабилитация се броят като част от срока на наказанието.
Посладнието "ще вземем лошите наркомани и ще ги вкараме в затова, за да не ги вижда никой" не действа, категорична бе Рада Наследникова от проект "Пеперуда".
Източник: http://news.ibox.bg/material/id_1174699025/
Ето и няколко интересни коментара от няколко мислещи хора!
Нещата са много по-прости, отколкото си мислите.
newage | 22.01.2014 13:19
Сегашната комунистическа шайка се държи на власт с всякакви неморални и незаконни дейности, една от които е продажбата на наркотици. Колкото повече тревата се забранява, толкова повече цената й се вдига, съответно и търсенето й. Защото търсенето? Защото вече е твърде опасно да си я отглеждаш сам. Ако преди всеки втори си отглеждаше за лични нужди по някое-друго растение в задния двор и глобата за това беше 1500 лв., сега за такова нещо дават 6 години затвор. И всички тези хора щат-неща ще трябва да си купуват от червените дилъри на 10 пъти по-висока цена, защото вече не могат да си я отглеждат. Запитвали ли сте се, защо винаги "успешните" полицейски акции срещу плантациите с марихуана в Петрич СА ВИНАГИ в периода, когато е узряла и готова за пласиране? В някои случаи полицаите дори прибират готавата изсушена трева от сушилни.
А потреблението на марихуана няма да спре, така както и хората не спират да карат колите си, дори когато бензина струва 10 пъти повече. В Щатите откакто разрешиха марихуаната вече пристигат първите статистики - приходите от нея са по 1 милион долара ДНЕВНО! С този умен ход правителството отрязаха финансирането на престъпния свят, защото тези пари досега са отивали в джобовете на мафията! У нас такъв закон за легализиране на марихуаната е невъзможен, по простата причина, че мафията е на чело на държавата.
MAЙOPA | 22.01.2014 12:56
Прави са от НПО-то! Наскоро "справедливия" булгаристански съд беше вкарал за 7 години некво лапе за притежание на 1 грам трева! луд!?!?! Изобщо в панелен булгаристан законите, мисленето и всичко останало е от 80-те години на миналия век!
iavorski | 22.01.2014 12:11
Не само в асщ а и в половината държави в ЕС марихуаната за лечебни цели е законна. Дори Румъния я разреши през 2013 но както се оказва напоследък БГ си остана последната дупка на кавала.