Скандалът около консултантските договори на лидера на ДПС Ахмед Доган, който беше задължен да представи в съда доказателства, че е компетентен в областта на минното дело, строителството и хидрологията, накара екипа ни да провери как се става хидролог. В учебните планове на една от най-сложните дисциплини погледна Светослав Иванов.
Репортажът започва философски – с цитат от учебника по философия, който гласи "За по-нисшите науки, по-висшите се явяват чиста случайност. Колкото по-сложни и съвършени стават явленията, изучавани от някаква наука, толкова по-силен става елементът на случайността". Въпросът обаче е - става ли се хидроинженер случайно?
Разбира се, че отговорът е не. Особено според декана на Хидротехническия факултет в Университета по архитектура, строителство и геодезия, за който хидроинженерите учат не по-малко от лекарите.
"Нашите студенти тук имат около 50-52 изпита, отделно имат проекти, отделно имат практики", обясни доц. д-р инж. Стефан Модев.
Има няколко бариерни изпита, най-страшни от които са по висша математика и техническа механика. Малко са тези, които издържат до края.
Следователно "за да станеш хидролог, се изисква голяма философия". В университета обаче много философи няма. Но ето я и новината - философо-хидролог номер едно на републиката Ахмед Доган е бил за кратко време хоноруван преподавател във ВИАС. Което обаче не означава, че има образователен ценз от учебното заведение.
"Той е бил за кратко време тука хоноруван преподавател в катедрата по обществени науки. Но от проверките, които извършихме няма документи на негово име за дейности в тази област. Може да се е образовал някъде другаде...", смята доц. д-р инж. Стефан Модев.
Дори и да няма диплома - Ахмед Доган е най-големият хидролог сред философите и най-големия философ сред хидролозите. Доходоносна комбинация, но би ли предизвикала тя наплив на желаещи да учат хидрология?
Източник: http://btvnews.bg/article/1385168442-Dogan__naygolemiyat_hidrolog_sred_filosofite_i_filosof_sred_hidrolozite.html