петък, 21 февруари 2014 г.

Защо Босна не е в новините?


Публикувано в 19.02.2014 г. (youtube)

От улиците и площадите протестите в Босна и Херцеговина се преместиха на закрито, в създадените т.нар „народни пленуми", които поставят началото на гражданското самоорганизиране. След Тузла пленуми се разпространиха в много други градове. Всеки ден или почти всеки ден, гражданите се събират и обсъждат различни въпроси. За досегашния начин на водене на политика, това е напълно различна форма на пряка демокрация. За пръв път такова организиране се появи в бившите Югославски републики, преди няколко години в Хърватска, когато студентите окупираха университетите.

Пленумът се противопоставя на непряката, елитиска демокрация, в която живеем. Пленумът превръща гражданина в политически и социален субект, чието мнение и решения се стремят да заобиколят и дори прегазят политическия елит.

Пленумите представляват интелектуално израстване на протестите, узряване на политическите и социални им измерения, трансформиране от спонтанно организиране във формулиране на метод и действия за социална промяна. Пленумът, като форма на гражданско самоорганизирано тяло, е чуждо за политическия елит, защото застава против тяхната социална позиция, докато трябва да се съобразяват с граждани, които действат независимо.

Способността на пленумите да определят социално-икономически искания ще покаже зрелостта на гражданите и важността на пленумите като форма на народна самоорганизация.

Те не просто скандират лозунги за това как трябва да изглежда демокрацията, а настояват демокрацията на участието да се превърне в практика. Босна ни показва сценарии на безредици в други европейски градове, но също и изход от тях чрез борбата на нейните граждани за социална справедливост, равенство и демокрация.