Иманяри са изкопали преди време от земята безценен артефакт, който завинаги е напуснал България. Изровили са го от развалините на
древната римска крепост Рациария, до видинското село Арчар.
Това твърдят източници на No comment сред търсачите на антики. Те у нас са цяла армия,брояща десетки хиляди.Според мълвата, ширеща се в техните среди става въпрос за изключително добре изработена глава от огромна мраморна статуя на римския император Октавиан Автуст.
А също и за голямо количество от ценните сребърни монети на наследника му Тиберий. Говори се дори, че сред находките имало и няколко екземпляра от редкия златен ауреус на император Веспасиан.
Същият, който е измислил крилатата фраза, че парите не миришат по повод въведената от него такса за градските тоалетни в древния Рим.
В нашия случай Веспасиан не се оказа прав.
За находката се „размириса” сред иманярите.
Просто, защото древното злато е много рядка плячка по нашите земи, а само един от ауреусите струва към 8 000 долара. Императорската глава пък може да достигне зашеметява цена сред колекционерите в Западна Европа, където тези находки се пласират.
Тя вече не е в България.
Ромите от Арчар копаят ударно, на практика цялото население работи за високопоставени господари, чийто пратеници им плащат символично. Те са разровили като термити древния град и го изтърбушват безжалостно. „Не ги спират нито студ, нито сняг. Единствено приижданията на Дунав забавят временно работата им, после продължават с още по-голям ентусиазъм.
Цели семейства от малцинствата копаят денонощно, като им се плаща на акорд от софийски и пловдивски дилъри на антики. Ромите получават направо смешни пари, а какви съкровища вадят", разказват търсачи на антики.
.... Тези от престъпните структури за незаконни продажби са перфектно организирани, разполагат и с огромно количество информация за всичко извадено”, обясняват полицаи, занимаващи се с проблема. В руините на Рациария от две десетилетия се копае непрекъснато и яростно, дори с трактори и фадроми. Полицаи са намирали там изоставен при пристигането им
булдодозер в 12-метров трап.
Тук иманярите са най-усърдни, защото понякога излиза и злато. Римският град е бил известен в античността с изключителните си ювелири. Тук е и едно от двете места в света, където е открита златна мина в частен дом. Другото е в консервирания от лавата град Помпей в Италия. Нашата е намерена първо от иманярите, после от археолози.
Източник: http://no-comment.bg/face-to-face/imaniari-izroviha-imperatorska-glava-i-zlatna-mina-v-chasten-dom-na-rimlianin.2839